Področje

Spremljanje strateških dokumentov in ukrepov

V okviru spremljanja strateških dokumentov in ukrepov se na IRSSV osredotočamo predvsem na spremljanje izvajanja, učinkovanja ter doseganja ciljev nacionalnih področnih strategij ter različnih ukrepov države. V tem okviru spremljamo področja socialnega in invalidskega varstva, družinske politike in ukrepov za otroke, dolgotrajne oskrbe ter procesa deinstitucionalizacije.

Nacionalne razvojne strategije praviloma predstavljajo dolgoročen ali pa vsaj srednjeročen okvir razvoja določenega področja, soglasje ključnih deležnikov o temeljni razvojni viziji in strateških usmeritvah ter prioritetah na določenem področju, obenem pa tudi politično zavezo za uresničevanje le teh. Gre za krovne nacionalne razvojne dokumente, ki postavljajo institucionalne okvire za delovanje sistema in razvoj javne politike na določenem področju v večletnem obdobju.

Vloga IRSSV se običajno nanaša za pomoč in strokovno podporo pristojnemu ministrstvu v fazi same priprave strateškega dokumenta in tudi izvedbenih oziroma akcijskih načrtov ter kasneje v kontinuiranem spremljanju njihovega izvajanja, učinkovanja ter doseganja zastavljenih ciljev. Pristojnim ministrstvom nudimo strokovno podporo pri pripravi pilotnih projektov, zakonskih sprememb ter predloge za vpeljavo sistemskih sprememb (npr. področja socialne aktivacije, osebne asistence, dolgotrajne oskrbe, deinstitucionalizacije).

Socialno varstvo

Osebe z različnimi ovirami

  • Akcijski program za invalide spodbuja, varuje in zagotavlja polnopravno ter enakovredno uživanje človekovih pravic invalidov in spodbuja spoštovanje njihovega dostojanstva. Slovenija je prvi tovrstni akcijski program sprejela v letu 2007, trenutno pa velja Akcijski program za invalide za obdobje 2022-2030.

Družine in otroci

  • Program za otroke je dokument, v okviru katerega si država z uresničevanjem otrokovih pravic prizadeva za okrepitev blaginje in kakovosti življenja otrok. Slovenija je prvi tovrstni strateški dokument sprejela v letu 2006, trenutno pa velja Program za otroke 2020–2025.
  • Resolucija o družinski politiki je ključni strateški dokument, ki opredeljuje temeljne cilje in ukrepe na področju družinske politike. Osrednji namen dokumenta je zagotavljanje kakovostnega družinskega življenja ter varstvo, zaščito in blagostanje družin, posebej otrok. Prvi tovrstni dokument je Slovenija sprejela leta 1993, trenutno pa velja Resolucija o družinski politiki 2018–2028 »Vsem družinam prijazna družba«.
  • Nacionalni akcijski načrt Republike Slovenije za jamstvo za otroke 2022–2030 opredeljuje najbolj ranljive skupine otrok, ki jim grozi revščina in socialna izključenost. Zanje si država prizadeva zagotoviti dostop do ključnih storitev in ohranjanje enakih možnosti.

Deinstitucionalizacija

  • Strategija Republike Slovenije za deinstitucionalizacijo v socialnem varstvu za obdobje 2024 –2034 je strateški dokument namenjen načrtovanju in izvajanju deinstitucionalizacije za ciljno skupino otrok in odraslih z oviranostjo, usmerjena pa je tudi k ljudem z oviranostjo, ki so stari 65 let ali več in živijo v posebnih in kombiniranih socialnovarstvenih zavodih, varstveno-delovnih centrih in v centrih za usposabljanje, delo in varstvo. Strategija predvideva spremembo delovanja organizacij s področja socialnega varstva, vzpostavitev skupnostnih služb ter dvig kakovosti storitev. Ključni cilj je v desetih letih preoblikovati institucije v skupnostne službe na javni in neprofitni ravni, ob tem pa povezati različne deležnike in izvajati dobro koordiniran proces deinstitucionalizacije.