Digitalizacija sistema zapisovanja, shranjevanja in uporabe podatkov v dolgotrajni oskrbi in socialnem varstvu – DIGIDO
Sodobni družbeni trendi, strateški dokumenti EU in Slovenije težijo k digitalizaciji delovnih procesov na vseh področjih zagotavljanja storitev, saj to omogoča hiter prenos informacij in dostop do le-teh, izboljšuje kvaliteto dela na delovnih mestih in prispeva k boljši efektivnosti ljudi, s tem pa uporabnikom lajša dostop do pravic in uveljavljanje le-teh. Upravljanje in uporaba informacijskih sistemov ter digitalizacija procesov so ključnega pomena tudi za področje dolgotrajne oskrbe (v nadaljevanju: DO) in socialnega varstva (v nadaljevanju: SV). Informacijski sistemi imajo pomembno vlogo pri organizaciji in beleženju storitev, vodenju primerov, omogočanju dostopa do pravic in prejemkov ipd. Podporne aplikacije informacijsko komunikacijske tehnologije omogočajo enostavnejšo organizacijo in izvajanje storitev. Izkušnje s terena, pričevanja strokovnjakov in različne raziskave s področij SV in DO v Sloveniji kažejo na neusklajenost in napetost med uporabo informacijskih sistemov (in administracijo) in direktnim delom z ljudmi. Do sedaj v Sloveniji še ni bila izvedena študija, ki bi prikazala stopnjo in razvoj digitaliziranosti na področju SV in DO v Sloveniji, kar je nujno izhodišče za ustrezne spremembe.
Vzpostavljanje kompleksnih informacijskih sistemov in digitalizacija SV in DO zahtevajo sistematičen in celosten pristop. Investicija bo k temu pripomogla z zagotavljanjem vsebinske podporo pri digitalizaciji DO in SV v Sloveniji. Investitor bo zagotovil strokovno znanje s področja DO in SV, raziskovalne metodologije, zbiranja in obdelave podatkov, projektnega vodenja in neposrednega dela z zaposlenimi in uporabniki storitev, kar bo omogočilo sistematično oceno situacije in pripravo vsebinskih podlag za načrtovanje, izvedbo in testiranje novih informacijskih rešitev in nadgradnjo obstoječih. Na ta način bo investicija bo prispevala k razvoju in nadgradnji informacijskih sistemov, da bodo omogočali učinkovito beleženje, pretok, uporabo in analizo podatkov v posameznih izvajalskih organizacijah ter v širšem sistemu SV in DO. V investicijske aktivnosti bodo vključeni strokovnjaki, uporabniki storitev in drugi deležniki na področju DO in SV v investicijske aktivnosti, kar bo pripomoglo k večji prilagojenosti informacijskih sistemov njihovim uporabnikom.
Cilji investicije so:
– nuditi vsebinsko podporo pri vzpostavitvi začetnega informacijskega sistema vstopnih točk;
– izdelati evalvacijo stanja digitaliziranosti in potreb izvajalcev DO in SV v Sloveniji;
– vzpostaviti vsebinske podlage za razvoj enotnega informacijskega sistema ter pripraviti smernice za razvoj informacijskega sistema za vstopne točke za DO v okviru enotnega informacijskega sistema;
– vsebinsko podpreti nadgradnjo informacijskih sistemov izvajalcev s pripravo smernic za vključitev v enotni informacijski sistem;
– koordinirati razvoj novih prototipnih rešitev za izvajalce ter pripraviti smernice za vpeljavo prototipnih rešitev;
– vzpostaviti podatkovni in analitski sistem za DO pri investitorju – Inštitutu RS za socialno varstvo (IRSSV), vključno z zbirkami podatkov o prostih zmogljivostih ter podatkovnim portalom za dostop do podatkov o DO in SV.
Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus in Republika Slovenija.
Sorodne objave:
Zagotovljena javna sredstva za digitalizacijo dolgotrajne oskrbe | GOV.SI
Evropska sredstva za lažji dostop do dolgotrajne oskrbe | GOV.SI