Dolgotrajna oskrba
Sodobne oblike življenja in demografski trendi staranja prebivalstva nam zastavljajo velike izzive kako vsem ljudem omogočiti kakovostno starost in kako jih podpreti takrat, ko v svojem življenju potrebujejo pomoč. Ta vprašanja v veliki meri naslavlja dolgotrajna oskrba, ki jo lahko poenostavljeno opredelimo kot niz različnih storitev in ukrepov, ki so namenjene zadovoljevanju življenjskih potreb starejših. Storitve, ki jih prinaša dolgotrajna oskrba so eden ključnih družbenih ukrepov, ki zagotavljajo družbeno stabilnost in blaginjo ter jamčijo uresničevanje človekovih pravic za starejše ljudi.
Zaradi demografskih in drugih družbenih sprememb obstoječe storitve in programi dolgotrajne oskrbe v Sloveniji ne prinašajo več ustreznih odgovorov, zato jih je potrebno prenoviti. Staranje prebivalstva, spremenjeni življenjski standardi, nova spoznanja, pritiski javnosti, politična volja in drugi družbeni momenti so sprožili reformo dolgotrajne oskrbe, ki smo ji v tem trenutku priča v Sloveniji. Reformo spremljajo različni programski dokumenti in Zakon o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk), ki jih je potrebno začeti implementirati in sistematično spremljati.
Oblikovanje dolgotrajne oskrba je kompleksen proces, kjer so vključeni starejši, njihovi svojci, strokovne službe, lokalne skupnosti in širša družba. Da bi lahko oblikovali kakovostno dolgotrajno oskrba, je nujno povezovanje upravičencev, različnih družbenih skupin, strokovnih služb, predstavniki socialne politike in znanosti. Čeprav so sistemi dolgotrajne oskrbe lahko različni, mora biti temeljno vodilo za oblikovanje dolgotrajne oskrbe podpora starejšim s skladu z njihovimi potrebami, in na način, da se ohranjanja njihovo dostojanstvo. Pri reformi sistema nas čaka veliko izzivov, ki jih bo potrebno nasloviti na več nivojih, od prakse, političnega usklajevanja in sistematičnega strokovnega in znanstvenega usmerjanja.